9 Eylül 2018 Pazar

Nerde Kalmıştık ? Charlotte Cake ile devam edelim mi ? :))


Nerde kalmıştık derken ?? Hani en son demişim ya bir bakmışsınız bazen aylarca bir şey yazmayabilirim !?! İyi de 3 ay olsun hadi 1 yıl olsun, 4 yıl tek kelime yazmamak da nedir :)) Evet işte bunlar hep kurumsal hayatın ve İstanbul'da yaşamanın yan etkileri. Peki ne oldu Sibel ve küçük yardımcısı Emre'ye ?

Minik canavar Emre büyüdü tabi ki nerdeyse 8 yaşına girecek. Eskisi gibi annesiyle mutfağa pek girmese de küçük gurme edasıyla annesine yemek tarifi önerileri sunmaya devam ediyor.

Gelelim Sibel'e. Bu süre boyunca Acıbadem'de 2 sene, Vodafone'da 2,5 sene gece gündüz çalıştı. İşte o 4 senede ne olduğu çıktı ortaya. Sibel, minik bir pastane açma hayallerini bırakarak İstanbul'da kurumsal hayatına devam etmeyi tercih etti :) Bu kadar yıl boyunca evde sebze ve ızgara dışında farklı türden yemek pişmediği gibi tek bir pasta bile yapılmadı. 

Tabi ki boş durulmadı. Ahşaplar boyandı, resimler çizildi, seramiklere dadanıldı. Haliyle ev azıcık çıfıt çarşısına döndü. Ama olsun, çok keyifliydi.

Bunca zaman içinde facebook neredeyse öldü, instagram aldı başını yürüdü. Böyle blog yazan da kalmadı pek. Bir ara ben de blogumun isim hakkını kaybettim. Birileri hosting firmasından satın aldı, 2 sene boyunca satmaktan vazgeçmesi için dua ettik :) Nihayet eşim blogumu geri almayı başardı. Çok mutlu oldum :**

Ve gelelim günümüze. Vodafone'da çalışmak güzel, dostlar da bir o kadar tatlı olsa da hayatımın bu evresinde tüm gücümü sadece aileme vermem gereken durumlar oldu ve üzülerek iş hayatıma  veda ettim ... Bir insan işten ayrılınca ne yapar ? Kalkar gezer, uyur vs. Bense oturup bir tencere zeytinyağlı sarma yaptım. Demek ki yemek benim için bir terapi.

Ve nihayet yıllar sonra yeni bir pasta yapabildim. Sevgili yeğenim Mehmet her yaz benden doğum günü pastası istedi ama hiç yapamadım. Çocukcağız pastası için tasarımlar bile çizdi getirdi, derken o minik Mehmet bile liseli oldu :) Üniversiteli olduğun günleri de görmek dileğiyle,nice mutlu sağlıklı yeni yaşlar diliyorum Mehmet'ciğim ...

Çok bıdı bıdı ettim ben, gelelim tarife. Bu bir Charlotte Cake. Açıkçası o kedi dillerini ıslatırken endişelendim. Kesin sabah kalıptan çıkarırken yapışacak dedim, en kötü kedi dillerini sökerim krem şantiyle kapatırım diye  düşündüm ama korkmayın hiçbir şey olmadığı gibi aksine kedi dilleri sabaha kadar kendini çekmişti, çember ile arasında boşluk bile olmuştu.

Bundan böyle uzun bir süreliğine evdeyim, çoğunlukla da mutfakta. Daha sık görüşeceğiz :)

Bu arada resimlerde iki yeni tipitoş var. Biri Emre'nin biri de benim mutfak arkadaşlarımız. İsimleri de Tosbik ve Poilla, siz de tanışın istedik...

MALZEMELER

3 dilim hazır taban kek 

(Pek hazır malzeme kullanmazdım ben ama bu sefer de böyle olsun :)

Pasta Kreması
750 ml süt
170 gr toz şeker
130 gr un
80 gr tereyağı
2 paket vanilya
6 adet yumurta sarısı


İç ve Dış Süsleme
1 paket kedi dili

1 kase soğuk süt
1 paket tart jöle

Çilek
Muz
Kalın Şeffaf Kurdele

PASTA KREMASI:
  • Sütün yarısını tencereye alın ve şekeri ekleyip ısıtın.
  • Sütün diğer yarısını ayrı bir kaba alın. İçine yumurta sarılarını ekleyip elle çırparak iyice karıştırın.
  • Sütlü yumurtaya unu da ekleyin ve çırpma teliyle iyice karıştırın.
  • Tenceredeki şekerli süt kaynama noktasına gelince ocaktan alın. Soğuk olan yumurtalı unlu sütün içine azar azar koyarak bir yandan da karıştırarak ılıtın.
  • Tüm karışımı tekrar tencereye döküp ocağa alın. Sürekli karıştırarak pişirin. Bir anda katılaşıp muhallebi kıvamına gelecektir ve katılaşmaya başlayacaktır. Katılaşmaya başlayınca ocaktan alın ve tereyağını ekleyip içinde eritin. Çırpma teliyle iyice karıştırın.
  • Kremanızı bir kaseye alın. Üzerine strech filmi yapışacak şekilde kapatın (kabuk bağlamaması için) Ilımaya başlayınca buzdolabına kaldırıp dinlendirin. Yaklaşık 1 saat sonra ılıyınca çıkarıp kullanın.

PASTANIN KATLANDIRILMASI ve SÜSLENMESİ

Pandispanyayı kendi yapmak isteyenler bu linkteki eski bir tarifimden yararlanabilir. Benim bu sefer pek vaktim yoktu hazır kek kullandım :) Islatırken, suyu kaynattım, içine azıcık limon sıktım, şekerini de azıcık koydum, çünkü hazır kekler zaten şekerli. 

Yapım aşamasına gelince; 

Kedi dillerini tek tek süte batırıp çemberin içine dik şekilde dizdim. (No:1,2)

Keki ortada kalan boşluk kadar kesip içine yerleştirdim kalan kenar boşluklarını kek parçalarıyla doldurdum. Üzerini de az şekerli ve az limonlu ılık su ile ıslattım. (No:3)

Bir kat pasta kreması doldurup üzerine muz dizdim. (No:4)
Muzların üzerini ince bir tabaka pasta kremasıyla kapattım. (No:5)

Üzerine bir kat daha kek koyduktan ve ıslattıktan sonra 4. ve 5. işlemi tekrarladım. 

Üstüne son kat keki koyup ıslattıktan sonra son defa ince bir kat krema sürdüm. (No: 6, 7)

Çilekleri ortadan kesip pastanın üzerine dizdikten sonra tart jölesini paket üzerindeki tarife göre pişirip çileklerin üzerine döktüm. 

Pasta hazır, 1 gece bu şekilde kalıbın içinde bekledi. Kalıptan çıkardıktan sonra ise kurdeleyi üzerine bağladım. 

Bloga dönüşümün şerefine tatlış bir pasta oldu. Afiyet olsun ... 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)