13 Eylül 2018 Perşembe

Kışlık Domates Hazırlığı

Domates aşkına ...

Vaktiyle yazamamış olsam da aslında Mayıs ayından beri bu kış için hazırlık yapmakla meşgulüm. Kimine göre deli işi, bana göre kış aylarında hızlı ve sağlıklı yemek pişirmenin en pratik yolu. En ucuz yolu diyemeyeceğim, o eskidendi :) Artık pazarlar çok ucuz olmasa da yine de marketlerdeki donuk sebzelerden daha karlı diye düşünüyorum. 

Anneden kalma bir alışkanlık derin dondurucu kültürü. Her sene önce enginarlara dadanırım. Ardından bezelyelere, asma yapraklarına, çalı fasulyelere, barbunyalara, arada dolmalık biberlere ve en son domateslere ... 

Sebzeleri dondurmanın bir sürü yolu var elbet. Genellikle bezelye ve barbunyayı ayıkladıktan sonra önce kaynar suya sonra da buzlu suya atarak şoklayanlar var. Fasulyeyi çiğliği gidene kadar azıcik pişiren var. Açıkçası ben bu üç sebzeyi ayıklayıp yıkadıktan sonra torbalayıp direk buzluğa kaldırıyorum. Lezzet açısından da bir farkını görmedim.

Asma yaprağı işi biraz uğraştırıcı. Bu sene 10 kg. asma yaprağını yıkayıp kaynar suya atmışlığım var. Kaynar sudan kevgirle çıkarıp, süzgece alıyorum. Suyu akıp soğuyunca da torbalara dolduruyorum. Açıkçası hazır paketlerden ya da salamura yapraklardan hiç hoşlanmıyorum. Anne desteği sağolsun, bu kadar şeyi zor hallederdim herhalde ..

Bamyayı çok sevmeme rağmen ayıklamak bana gerçekten çok yorucu geliyor ve o bamya kalemtraşları da, dev gibi bamya almadığınız sürece pek bir işe yaramıyor. İyi de bamyanın da küçüğü makbul. Neyse, ayıklamayı seven çiğ olarak dondurabilir :)

Önceleri patlıcanı da közleyip ezdikten sonra dondururdum. Çıkarıp çabucak meze yapardım. Sonra öğrendim ki, patlıcan çözülüp tekrar donarsa zehirleme riski var. Yani elektrik kesildi mi, kaç saat böyle kaldı emin olamayacaksanız buna girişmemekte fayda var.

Ekstradan havuç rendeleyip zeytinyağında pişiriyorum. Torbalara koyup kaldırıyorum. Acil durumlarda çıkatıp yoğurt, sarımsak ve cevizle karıştırıyorum.

Hızlı ve lezzetli yemek hazırlamanın sırrı işte bu kilo kilo yapılan ön hazırlıklar... 

Gelelim domatese, bu sene yeni işten ayrılmış ve kendine uğraş çıkaran biri olarak pazarcıyla anlaştım ve sağolsun 20 kg kadar domatesi getirdi bıraktı. 20 kg deyince gözünüzde büyümesin. Aslında sadece 1 kasa dolusu domates. Peki ne çıkar bu kadar domatesten ? 

Yarısının işi kolaydı. Kabuklarını soymadan ortadan ikiye kestik. Sadece rendeledik ve et suyuyla şehriyeli domates çorbası yapmak üzere torbalara doldurduk. Direk buzluğa yerleştiler.

Yarısını da yemeklik olarak konserve yaptık. 20 kg'dan 15 poşet çorbalık rende domates, 15 adet de 1/2 lt'lik kavanoz konserve çıktı. İşte bu domatesler de az önce bahsettiğim sebzelerle buluşup yemek olacaklar :)

Aklımda biraz da ketçap yapmak var, benim oğlan hazırına pek bir dadandı. Bir şekilde onu ordan çıkarmalıyız. 

Konserve domates için yapım aşamalarını en büyük tencere boyuna göre vereyim:


MALZEMELER

5 kg Çanakkale domates
1/2 çay bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker

TARİFİ
  • Kavanozları kaynar suda sterilize edelim. Kapakları da mutlaka yeni alalım. Kavanozlara doldurmadan önce de kuru olduklarına emin olalım.
  • Domatesleri kaynar suya atıp, çıkaralım soğuk suya koyalım. Kabukları bu şekilde rahat soyulur.
  • Tüm domatesleri küp şekilde tencereye doğrayalım.
  • Zeytinyağı, şeker ve tuzu ekleyip ara ara karıştırarak 30 dk yüksek ateşte pişirelim. 
  • 30 dk. sonunda 1 parmak boşluk kalacak şekilde kavanozlara dolduralım ve kapaklarını sıkıca kapatarak ters çevirelim. Tamamen soğuyana kadar da bu şekilde bekletelim.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)