8 Mayıs 2014 Perşembe

Frambuaz Marmeladı

Anneler günü sofranız için kendi elleriniz ile hazırlayacağınız yeni bir kahvaltılık önerim var. Frambuaz Marmeladı ... Yanına bir de kaymak gelsin tam olsun :) Bakarsınız yakında kaymak tereyağı tarifleri de vermeye başlarım, bunun üzerinde de biraz çalışayım sizi haberdar ederim :) Bugünden Frambuaz Marmeladı nı hazırlayabilirsiniz ...

MALZEMELER

300 gr frambuaz
120 gr toz şeker
½ limonun suyu
10 gr mısır nişastası
20 gr su

TARİFİ

Bir sos tenceresinin içine donuk frambuazları alın. Üzerine toz şekeri serpin, limon suyunu da ekleyerek kısık ateşte pişirin. Pişirirken kaşıkla karıştırabilirsiniz ya da tencereyi sallayarak karışmasını da sağlayabilirsiniz.

Şeker eridikten sonra yavaş yavaş şurup kıvamına gelecektir. Koyulaşmaya başlayınca çay kaşığıyla alıp tencereye akıtarak kıvamını anlayabilirsiniz.

Nişastayı bir çay bardağına alıp üzerine suyu ekleyin ve karıştırın.

Frambuaz marmeladının istediğiniz koyuluğa ulaşmaya başladığını anladığınızda içine nişastalı suyu ekleyin. İlk seferde marmeladın rengi beyazlar. Nişasta pişmeye başlayınca koyulaşır. Tekrar koyu kıvama gelir. Bir kaseye alıp, soğutun. Buzdolabında yaklaşık 2 hafta tazeliğini koruyacaktır. Afiyet olsun. 

2 yorum:

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)