18 Mart 2014 Salı

Zeytinyağlı Kırmızı Biber Dolması


Tek tek yaprak sarmaya üşeniyorum ama zeytinyağlılara bayılıyorum diyenlerden misiniz ? O halde alev alev parlayan kırmızı biberler sizi bekliyor :) İsterseniz tombiklerini isterseniz uzunlarını seçin, tercih size kalmış. Afiyet olsun ...
MALZEMELER

15 adet kırmızı biber
1 su bardağı baldo pirinç
3 orta boy küp doğranmış kuru soğan
1/2 bardak su (iç plavın harcı karıştırılırken)
3/4 bardak su (dolmaları pişirmek için)
3/4 bardak zeytinyağı
¼ demet ince kıyılmış maydanoz
1 küçük küp doğranmış domates
1 çay kaşığı kuru nane
½ çay kaşığı karabiber
½ çay kaşığı tarçın
½ çay kaşığı yenibahar
1 çay kaşığı toz şeker
1,5 çay kaşığı tuz
2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
2 yemek kaşığı kuş üzümü
1 limon ( yarısı iç harcına, yarısı dolmaları pişirirken)

TARİFİ

Kırmızı biberlerin sap kısımlarını kesip kenara ayırın. Biberlerin içlerini temizleyin.

Pirinçleri önceden ılık suda bekletin. Yıkayıp süzün.

Maydanozları ince ince kıyın. Domatesi minik boy küpler şeklinde doğrayın. Kuş üzümleri sıcak suda bekletip saplarından ayırarak temizleyin.

Ayrı bir kapta maydanoz, domates, kuru nane, karabiber, tarçın, yenibahar, toz şeker, tuz, dolmalık fıstık, kuş üzümü ve ½ limon suyunu karıştırın.

Soğanları minik boy küpler şeklinde doğrayın ve zeytinyağının yarısını ekleyerek saydamlaşana kadar kavurun.

Üzerine yıkanmış süzülmüş pirinçleri ekleyin. Soğanla birlikte karıştırdıktan sonra kalan zeytinyağını ve ½ bardak suyu üzerine ekleyip karıştırın. Son olarak diğer kaptaki tüm malzemeyi de tencereye ekleyip karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatın.

Yüksek ateşte iç harcın suyunu kaynattıktan sonra altını en kısık dereceye getirin. Pirinçler sert kalacak şekilde suyunu çektirip ocaktan alın.

Dolma harcı ılıdıktan sonra kırmızı biberlerin içine doldurun. Dolmalar pişerken pirinçler şişeceği için biberlerin ağız kısmında bir miktar boşluk bırakın. Biberleri doldurduktan sonra ağız kısımlarına domates ya da biber kesip sıkıştırarak kapatabilirsiniz. Böylece pişerken tencereye yayılmayacaktır.

Biberleri, birbirine destekli ve sıkışık olacak şekilde tencereye dizin. Pişerken dağılmamaları için ağız kısımlarına başka bir biberi denk getirmeye ve boşluk bırakmamaya çalışın. Hatta boş yerlere biberlerin kapaklarını da sıkıştırabilirsiniz. Tüm biberleri dizdikten sonra tencereye 3/4 bardak su ve ½ limon suyunu ekleyin, tencerenin kapağını kapatın. Yüksek ateşte suyunu kaynattıktan sonra ocağın altını kısın. Yaklaşık 30 dakika pişirin. Biberlere çatal batırarak pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. 

PÜF NOKTALARI

- Kuş üzümlerinin saplarını temizlemenin en kolay yolu bir süre sıcak suda bekletmektir.

- Pirinç diriyken suyunu çektirmek ve ocaktan almak gerekir. Biberler serttir ve pişmesi zaman alır. Doldurulduktan sonra da pirinçler içinde pişerken lapa olmaması için diri bırakmak gerekir.

- Biberler doldurulurken ağız kısmından biraz boşluk bırakılmalıdır. Pişerken pirinçler şişecektir.

- Biblerin uç kısmına daha dar olduğundan diplerinde doldurulması için çay kaşığının arkası ile itilebilir. Ancak iç kısmı sıkıştırılmadan doldurulmalıdır.

- Biberler doldurulduktan sonra kapaklarıyla ağızları kapatılabilir. Domates ya da biber kesilerek uçlarına konulabilir. Ayrıca tencereye dizilirken sıkışık dizilmelidir. Ağızlarına denk gelen yer başka bir biber dolması ile kapatılabilir. Böylece pilav harcı şiştiğinde dışarı taşmayacaktır.

- Dolmalar dizildikten sonra suyu sıcak koyulmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)