10 Şubat 2014 Pazartesi

Pirinç Pilavı Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir ?

Yakında harika bir pilav tarifi geliyor ama ondan önce pilav pişirmenin inceliklerini paylaşmak istedim. Alt tarafı pilav denilen ama püf noktalarına dikkat edilmediğinde aa niye geçen sefer ki olmadı bu diye insanı kendi kendine hayıflandıran bir yemektir kendisi ... Bir defa tutturduk mu gerisi kolay, ister bademli ister domatesli pilav olsun ... Belki de bakarsınız kayısılı pilav oluverir, ne dersiniz :) Arkası yarın ...


www.timeslive.co.za

- Herşeyden evvel ben tercihimi Gönen yöresine ait Baldo pirincinden kullanıyorum ve çok da memnunum.

- Pirinçler tuz eklenmiş sıcağa yakın ılık su dolu kasede en az 15-20 dk bekletilmelidir. Suyun sıcaklığı pirinçleri haşlayacak derecede olmalıdır. Bu şekilde beklettikten sonra pirinçleri yıkadığınızda fazla nişastalardan kurtulmuş olursunuz ve pilavınız lapa şeklinde pişmemesi için ilk adımı atmış olursunuz.

- Pirinçler pişirilmeden önce suyu iyice süzülmelidir.

- Geniş tabanlı bir tencere tüm tanelerin eş zamanlı pişmesi için idealdir.

- Tereyağı ve sıvıyağ birlikte kullanılmalıdır. Tereyağı lezzet verirken, sıvı yağ ise pirince parlaklık ve dirilik verecektir.

- Pilavın parlak, diri ve beyaz görünmesi için 2-3 damla limon suyu kullanabilirsiniz.

- Pirinç pilavı pişirirken en önemli ölçü birimi 1 bardak pirince 1,5 bardak su kullanmaktır.

- Kavurarak pilav pişirirken, önden tereyağı eritilmelidir. Daha sonra sıvıyağ eklenmelidir. Aynı anda eklenirse tereyağı eriyene kadar sıvı yağ yanabilir. Sıvı yağ olarak genellikle Riviera zeytinyağını tercih ediyorum.

- Yağ eritildikten sonra pirinçler kavrulurken kırılmamaları için çok karıştırılmamalıdır. Ancak her tarafının kavrulması için sakince çevirmek gerekir. Pirinçlerin yeteri kadar kavrulduğu iyice saydamlaştıklarında anlaşılabilir.

- Pirinçleri pişirmeden önce kaşıkla karıştırdığımızda çiğ pirinçler kaşığa yapışır. Suyu ekledikten sonra kaşıktaki bu pirinçleri de katmak gerekir. Aksi halde çiğ pirinçler pilava karışacaktır.

- Pirinçlere su eklendikten sonra bir taşım kaynatmak gerekir, ardından da ocağın altı kısılarak pişirilmelidir. Pilavın tane tane olması ve pişmesi için en kısık ocak derecesi kullanılmalıdır.

- Suyunu çekip çekmediğini anlamak için sakın karıştırmayın. Sık sık da kontrol etmek için kapağını açmayın. Kontrol etmek için kaşıkla hafifçe bir aralık açıyorum ve tencerenin dibine bakıyorum. Eğer suyu çekmişse demlemeye bırakmadan önce sadece bir defa alttan üste gelecek şekilde karıştırıp üzerine havlu ve tencere kapağını kapatıyorum. Dinlenmeye bırakıyorum. Dinlenmeye bırakmadan evvel karıştırmamızın sebebi ise nemin ve yağın tüm pirinç tanelerine eşit dağılmasını sağlamak.

- Pilav sık sık karıştırılırsa lapalaşabilir.

- Havlu kapatıldığında içereki nemin fazlasını çekecektir ve pilavın daha diri olmasını sağlayacaktır.

Afiyet olsun ...Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)