31 Ocak 2014 Cuma

Limonlu Makaron

Veee limonlu macaron püf noktalarıyla karşınızda .... Makaron maceralarımı hatırlarsınız. Kurslara gittim, eve geldim denedim cık, var bi işler bunda dedim, yok bu iş ev fırınında olmaz dedim :)) Sonra başladım tekrar tekrar denemeye ... Bendeki inat kimde var bilmiyorum ... Bu sefer limon sarısı misss kokulu macaronlar denedim. Baktım ki bunda da güzel bir sonuç elde edildi, uzun uzun yazdım size tüm ayrıntılarıyla ...  
 
Çok sevgili "buneabi" ekibine hazırladığım bu makaronlar hakkında aldığım geri bildirime göre ofiste sadece 5 dakikalığına görülebilmişler :)))
 
Makaronlarımı uzakta olduğu için ikram edemediğim arkadaşım Gülay'a beğenileri için sevgilerimi gönderiyorum, umarım bir gün birlikte tadarız :)
 
ve tüm denemelerimde itinayla puanlama yapan canım babacığım, sana özel ayrıca bir kutu macaron yapacağım, söz :))
 
 MALZEMELER

Birinci Karışım için:

125 gr toz badem
125 gr pudra şekeri ( "0" numara nişastasız * )
45 gr yumurta akı

İkinci Karışım için:

45 gr yumurta akı
125 gr toz şeker
35 ml su
1 çimdik tuz
Jel gıda boyası

İç Dolgusu için:

100 gr tereyağı
130 gr pudra şekeri
1 adet limonun kabuğu

* "0" numara nişastasız pudra şekerini pasta malzemeleri satan dükkanlardan temin edebilirsiniz.

TARİFİ

Birinci Karışımın Hazırlanması:

Toz bademi 3 defa elekten geçirip iyice toz haline gelene kadar inceltin.“0 nişastalı pudra şekeri” topak topak olur. Tüm şekeri elekten geçirip iyice toz hale getirin.

Toz bademi ve pudra şekerini birlikte eleğe alarak 2 defa daha geçirin. Böylece birbirine iyice karışacaktır.

45 gr yumurta akını toz badem ve şekerli karışıma ekleyin. Tahta düz bir spatulayla alttan üste alarak ve yedirerek iyice birbirine karışmasını sağlayın. Gıda boyasını da bu aşamada ekleyin.

Daha sonra bu karışıma ikinci karışımdaki malzemeler eklenince boyanın rengi bir ton açılacaktır. Onu da göz önünde bulundurarak istediğiniz tondan biraz daha koyu olacak şekilde gıda boyası koyabilirsiniz.

İkinci Karışımın Hazırlanması:

Suyu ve şekeri tencerede kaynatın. Şeker erimeye başladıktan hemen sonra şurup haline dönüşecektir. Şurup kıvamı başladığında miksere yumurta akını koyup çok küçük bir çimdik tuz da koyarak iyice çırpın. Yumurta akı iyice beyaz olup köpük köpük kabardığında hazırdır. Şurubu da aynı anda kontrol etmeniz gerekir. Ayaklı bir mikseriniz varsa yumurta kabarırken takip edebilirsiniz ama el mikseri kullanıyorsanız bir kişi yumurtayı takip ederken bir diğer kişinin de şurubu takip etmesi iyi olacaktır.

Şurubun kıvamını doğrulamak için termometre kullanabilirsiniz ancak pratik bir yol da önerebilirim. Çay bardağına soğuk su koyun. Şuruptan kaşığın ucuyla alın ve suyun içine damlatın. Eğer ip gibi akarak inerse şurup henüz hazır değildir. Damlalar halinde top top inmeye başladığında şurubunuzun kıvamı hazırdır.

Mikseri çalıştırın. Şurubunuzu kabarmış olan yumurta akının içine ip inceliğinde akıtarak en yüksek derecede 4-5 dakika çırpın. Traş köpüğü kıvamında bir karışım elde ettiyseniz mikserinizi kaldırın. Eğer çırpma telinin ucundan sarkan bir krema görüyorsanız ve krema yere düşmüyorsa merenginizin kıvamı tutmuştur.

www.bakepedia.com
www.bakepedia.com
" Traş Köpüğü Kıvamı "

Bademli karışımın içine merengin 1/3’ini alıp sptatulayla alttan üste alarak karıştırın. Kalan 2/3 ‘ünü de iki seferde ekleyerek bu şekilde karıştırın ve tüm karışımı sıkma torbasına alın.

Yağlı kağıt serili tepsiye aralıklar vererek yuvarlak şekilde makaron karışımını sıkın. 40 dakika kurumları için esinti olmayan bir ortamda bekletin.

Önceden ısıtılmış 160 derece fırında 5 dakikaya yakın pişirin. Eteklenmeye başladığında (tabanlarındaki kabarcıklar çıktığında) 140 dereceye indirip pişirme süresini 10 dakika daha pişirin. Dışarı çıkarıp iyice soğudukan sonra tepsiden çıkarın. Dışardayken pişmeye devam eder, soğumadan ellerseniz tepside kalır ve parçalanırlar.

İç Dolgusunun Hazırlanması:

Limon kabuğunu rendeleyin. Oda ısısında beklemiş tereyağı, pudra şekeri ve limonu mikserde çırparak birbirine karıştırın. Yarım saat buzdolabında bekletin.

Soğumuş olan iki adet makaronu aln birinin ortasına dolgudan sürerek tabanları birbirine doğru kapatın. Afiyet olsun.


PÜF NOKTALARI

1- Tüm malzemeler, özellikle yumurta mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır.

2- Malzemelere su değmemelidir, kullanılan kaplarda hiçbir ıslaklık dahi olmamalıdır.

3- Toz badem ve pudra şekeri ayrı ayrı birkaç defa elekten geçirilerek inceltilmelidir. Daha sonra birlikte elenerek karışmaları sağlanmalıdır.

4- Toz bademi kendiniz rondodan birkaç defa geçirerek de hazırlayabilirsiniz. Ancak pasta malzemeleri satan yerlerden temin etmek, bademin inceliği açısından daha uygun olacaktır.

5- Pudra şekeri hiç nişasta içermemelidir. Yine pasta malzemeleri satan yerlerden “0 nişastalı pudra şekeri” adıyla sorarak temin edebilirsiniz.

6- Makaron karışımı kapta bekletilmeden sıkma torbasına alınmalıdır. Torbanın naylon kısmından değil üst kısmından tutularak sıkma işlemi yapılmalıdır. Böylece sıvı karışım elinizin sıcaklığı ile ısınmamış ve şekeri eritmemiş olacaktır. Karışımın katılık kıvamı için önemlidir.

7- Makaronları sıktıktan sonra tepsi bir iki defa düz zemine vurularak içindeki hava kabarcıklarının dışarı çıkması sağlanmalıdır.

8- Makaronlar tepsiye yerleştirildikten sonra 40 dk oda sıcaklığında bekletilmeli ve üstlerinin kabuk tutacak derecede kurulması gerekmektedir.  Odada herhangibir esinti olmamalıdır.

9- Önceden ısıtılmış 160 derece fırında yaklaşık 5 dk piştikten sonra eteklenmeye başlayacaktır. Bu aşamadan sonra 140 dereceye indirilerek toplam 15 dakikalık pişirme süreci tamamlanmalıdır.

10- Makaronlar fırından çıktığında tepsiden hemen alınmamalıdır, parçalanır. 10 dakika sonra iyice soğuduklarında alınmalıdır.

 

2 yorum:

  1. İlk karışımdaki yumurta akını çırpmadan mı bademli karışıma ekliyorsunuz.

    YanıtlayınSil
  2. Evet Nursen hanım, çırpmadan katıyorum, ancak toz şekeri şurup haline getirdikten sonra iyice kabartılmış yumurta akına yedirerek mereng yapıyorum. Sanıyorum sizin tarifte de merengi tüm malzemeyle yapıyorsunuz . O şekilde denememiştim, mor damla sakızlı makaronlarınız çok güzel kabarmış eteklenmiş mutlaka deneyeceğim :)

    YanıtlayınSil

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)