31 Temmuz 2012 Salı

Salçalı Domates Çorbası

İftar sofralarınızda sunabileceğiniz pratik ve çok lezzetli bir çorba ile merhaba. Domatesin en güzel zamanı ve çiğden domates ile yapmak belki daha doğru ancak domates çorbasını pürüzsüz bir kıvamda sevdiğim için ben salça ile yapıyorum. Herkese afiyet olsun ...
M
MALZEMELER

2 dolu yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı tereyağı
3 dolu yemek kaşığı domates salçası
6 bardak su
Tuz
Rendelenmiş kaşar peyniri

TARİFİ

Unu ve tereyağını tencereye alın. Yağı eritip un ile birlikte sürekli karıştırarak kavurun. Rengi pembeleşip kararmaya başlarken tencerenizi ateşten alın.

Domates salçasını yağ ve unun içine ekleyip iyice birbirine karıştırın.

Önce 1-2 bardak suyu salçalı malzemenize ekleyip karıştırdıktan sonra tekrar ocağa koyun. Kalan suyu da ekleyin. Sürekli karıştırarak çorbanın kaynamasını ve pişmesini sağlayın.

Çorba unlu olduğu için sürekli karıştırmazsanız dibe çöker ve tencerenin dibi tutar. Önce 5 bardak su ile pişirip kıvamı koyu gelirse 6. bardağı eklemek daha iyi olacaktır.

Çorbanız kaynadıktan sonra bir süre daha karıştırarak pişirip servis edebilirsiniz. Servis sırasında çorbalarınızın üzerine rendelenmiş kaşar ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.


2 yorum:

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)