10 Mayıs 2012 Perşembe

Yoğurtlu Arapsaçı Kavurma

"Buralarda nasıl şevketi bostan, arapsaçı, hardal otu vs bulunacak bilemiyorum tabi ki" dedim İzmir dönüşümüzde... Aaa bir de baktım ki, üzerine bir de radika ekiyle birlikte sevgili babam otlarımızı getirivermiş :)) Hemen denedik tabi ki ... Bugün arapsaçından bahsedelim azıcık ...

Bu yemeği genellikle yoğurtlu yumurtalı ıspanak yemeği gibi yapmışlar ancak sebzelerin çoğunu seven biri olmama rağmen ıspanak sevmek için kendimi zorladığım bir yemek  :) Sanırım çocukluğumda zorla yediğim yumurtalı ıspanağın katkıları epey fazla :))) Bu nedenle ben deee sarımsaklı yoğurtla yaptım.

Arapsaçı aslında diğer adıyla rezene olarak Akdeniz yöresine has bir bitki olsa da Ege yöresi sahip çıkmış. Çiğken görünümü dereotuna benziyor. Tadı ve kokusu ise yoğun bir anason ve rezene karışımı.

Değişik bir tat denemesi yapmak isterseniz yolu Ege'den ve ot pazarlarından geçenlere haber salın derim ben :)


MALZEMELER

1 demet arapsaçı
1 büyük kuru soğan
Zeytinyağı
Süzme yoğurt
2 diş sarımsak
Tuz
Kırmızı pul biber
TARİFİ

Arapsaçının kalın saplarını ve köklerini ayıklayın. İnce salları ve püskül halindeki otlarını iyice yıkayın. Suyu süzülürken soğanları küp küp yemeklik doğrayın. Yağda iyice kavurun. Soğanlar kavrulduktan sonra temizlenip suyu süzülmüş arapsaçını üzerine katın ve birlikte kavurun. (Yumurtalı severseniz bir de yumurta kırıp birlikte pişirebilirsiniz tabi ki :))

Sarımsakları ezin, yoğurta katın ve tuz da ekledikten sonra karıştırın. Servis tabağına aldığınız arapsaçı kavurmanın üzerine sarımsaklı yoğurdu yayın. Üzerine zeytinyağı ve pul biber gezdirerek servis edin. Afiyet olsun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)