15 Mayıs 2012 Salı

Cevizli Hardal Otu Salatası

Veee denemeler iki :) Bir diğer ege otu denemesiyle karşınızdayım ... Arapsaçı, püskül püskül uçları ile ayırt edilirken, hardal otu ise üzerindeki çiçekler ile kendini farkettiriyor. Üzerinde, kırlarda bayırlarda gördüğümüz o sarı minik çiçeklere benzer çok tatlı çiçekcikler var.

Denemeden önce bir tadına bakalım dedik ve attık ağzımıza bir dal ... İlk izlenimimiz aaa bu "rokaa" oldu. Ama yedikçe acılaştı, aaa şimdi de "tere" ye benzedi dedik, derken ağzımıza hafif bir dereotu tadıyla hardal otu serüvenimiz tamamlandı . Dahası da var, biz bu kadar acı yiyemeyiz nasıl pişirmiş millet dedik internete baktık, genelde haşlayarak pişiriyorlar. Hadi haşlayalım dedik. Sonuç ??? Demin bahsettiğim hiçbir roka, tere, dere tadı falan kalmadı iyi mi :)))

Tabi ilk izlenim roka olunca severek yaptığım bir roka salatası var. Onu denemeye karar verdim. Her ne kadar otu haşladıktan sonra bahsettiğim lezzetler değişse de salata olarak tadı çok hoştu. İsteyen yine de çiğken üzerine zeytinyağı limon dökerek tüketebilir ...

MALZEMELER

1 demet hardal otu
Zeytinyağı
Limon
1-2 diş sarımsak
1 avuç ceviz
Tuz
TARİFİ

Bir tencereye suyu koyun kaynatın. Hardal otunu kalın saplarından ve çiçeklerinden ayıklayın ve yıkayın. Kaynamış suda birkaç dakika bekletip az haşlayın. Cevizleri dövün ya da kıyın. Sarımsakları ezin. Hardal otu, ceviz, sarımsak ile zeytinyağı, limon ve tuzu karıştırarak servis yapın. Afiyet olsun.
1 yorum:

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)