2 Şubat 2012 Perşembe

Meyvalı Pastalar için Temel PandispanyaKek tarifleri için öncelikle kek pişirmenin püf noktalarını okumanızı tavsiye ederim :


MALZEMELER

6 yumurta
185 gr toz şeker
30 ml su
140 gr un
50 gr mısır nişastası
Unu ve mısır nişastasını bir kaba eleyin. Yumurtaların akını ve sarısını ayırın.

Cam bir kasede yumurtaların sarılarını ve şekeri birlikte çırpın. İyice kabarmasını sağlayın. Un ve mısır nişastasını çırpılmış yumurta sarısı ve şekere ekleyin. Yassı bir tahta spatulayla karıştırın. (Yumurtanın sarısının sönmemesi için saat yönünde karıştırmayın. Alttan üste katlar gibi birbirine karıştırın ve homojen olana kadar hızlıca yapmaya çalışın.)

Yumurta akını, cam kasede, içine 1 çimdik tuz koyarak çırpın. Yumurtanın hacmi 4 katına çıkana kadar çırpmaya devam edin. İyice kabarınca suyu ekleyip 20 sn. daha çırpın.

Çırpılmış yumurta akını diğer karışıma ekleyin ve yine yassı tahta spatulayla alttan üste katlar gibi birbirine karıştırın. Süngerimsi, homojen bir hamur elde edene kadar birbirine katın. Kelepçeli kek kalıbına dökün ve vakit geçirmeden önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirin. İlk 30-4o dakika fırını kesinlikle açmayın. 30-40 dk'dan sonra kek iyi kabardıktan ve pembeleştikten sonra piştiğini düşündüğünüzde açın ve bir kürdan batırıp çıkarın. Eğer temiz çıkıyorsa, pişmiş demektir.

Kekinizi ızgara teline alarak soğumasını bekleyin. Strech film ile sararak buzdolabına kaldırın. 1 gece bekletin. (Pandispanya türü keklerde pişirirken kek kalıbını yağlamayın aksi takdirde yanlarına yapışıp kabarmayacaktır.)

Bu tarifi aslında 20 cm'lik kek kalıbına uygundur ve keki 3 kat kesmek gerekir. Ancak ben 24 cm'lik kalıpta yaparak 2 kat kesiyorum.Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)