30 Ocak 2012 Pazartesi

Mantar Soteli Pilav

Bugünkü tarifim aslında herkesin bildiği çok kolay iki yemeğin birleşiminden oluşuyor. Ben sadece sizinle değişik bir sunumu paylaşmak istiyorum. Et yemeklerinin yanında tabağın içinde ayaklı bir şampanya kadehine ya da dondurma kabına pilavı ve mantar soteyi koyuyorum. İsterseniz tabağın yanında da sunabilirsiniz ama diğer bardaklarla karışabilir.


MALZEMELER

PİLAV

1 su bardağı pirinç
1/2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı ayçiçek yağı
1 su bardağı kaynamış su
1/2 su bardağı oda ısısında su
Tuz 

MANTAR

1/2 kg mantar
1 kuru soğan
1 yemek kaşığı

Tost kaşarı peyniri
Maydanoz
TARİFİ

Pirinci birkaç saat önceden ılık su dolu bir kasede bekletin. Pişireceğiniz zaman birkaç defa sudan geçirerek yıkayın, suyunu süzün.
1/2 yemek kaşığı tereyağını pilav tenceresinde eritin. Sıvıyağı da üzerine ekledikten sonra pirinçleri ve tuzunu koyarak yağda kavurun. Pirinçler tane tane görünür hale gelince 1 su bardağı kaynamış su ile 1/2 su bardağı oda ısısındaki suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp ocağın altını açın. Su kaynadıktan sonra ocağın altını çay kısığı ayarında en düşük ayara getirin. Pilavı suyu çekene kadar pişirin. Tamamen suyunu çektiğine emin olduktan sonra tahta kaşıkla karıştırabilirsiniz.

Soğanı piyaz şeklinde ince ince doğrayın. Zeytinyağında kavurun. Mantarları yıkayıp süzdükten sonra dilimleyin. Ayrı bir tavada mantarları pişirin. Önce sulanır sonra suyunu çektirirsiniz. Soğanları mantarın üzerine ekleyip tekrar karıştırarak bir süre daha pişirin.
Servis kadehi/kasesinin içine bir kat pilav koyup kaşık yardımıyla sıkıştırın. Üzerine sıcakken mantarları ekleyin ve üzerini kaşık yardımıyla düzleyin. En üste de rendelenmiş tost kaşarı ve maydonoz ile süs yaparak sunabilirsiniz. Ben mantar sıcakken tost kaşarını koymayı tercih ediyorum, masaya oturana kadar peynirler birazcık erimiş oluyor bu görüntüsü daha çok hoşuma gidiyor. Üzerini de maydanoz ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)