27 Ocak 2012 Cuma

Kek Pişirmenin Püf Noktaları

Kek yapmak mı o da ne ???? Başlarda kolay sandığım bu iş, aslında bir sürü incelikten sonra güzel sonuçlar veriyormuş. Sonunda bunları sizin için derledim topladım, pasta yapmaya başladım başlayalı bunlara dikkat ediyorum mutlaka. Ama henüz muffinlere cesaret edemedim. Güzel tarifler oluşturduğumda burdan paylaşacağım. Kolay gelsin ...

 1. Yumurta, yağ, yoğurt, süt, meyve suyu, soda vs. sıvılar muhakkak oda sıcaklığında olmalı.
 2. Kek kalıbı yağlanıp biraz un serpilerek hazır hale getirilmeli, fırın 175 dereceye ayarlanıp çalıştırılmalıdır. Kalıba dökülen kekin bekletilmeden ısıtılmış fırına verilmesi gerekir.
 3. Önce yumurta akı beyaz krema haline gelene kadar çırpılmalı.Şeker eklenip çırpma işlemine devam edilmeli. Böylece yumurta kokusu olmaz ve kabarır. Akı ile yapılan karışım en son eklenir.
 4. Keke eklenecek birkaç damla limon veya kabuğunun rendesi içerdiği asitten dolayı kabartma tozunu harekete geçirip daha fazla kabarmasınısağlayacaktır.
 5. Keke konulacak kuru malzemelerin (un, kabartma tozu, vanilya, karbonat vs.) elenerek sıvı karışıma eklenmesi malzemelerin birbirine daha iyi karışmasını sağlar.
 6. Kekin fırının alt katında pişirilmesi gerekir. bu şekilde üzeri hemen kızarmadan içi iyice pişecektir.
 7. Kek pişerken özellikle ilk 20 dakika fırının kapağıaçılmamalıdır. Kapak açılırsa kabaran kek birden sönmüş olur.
 8. Keki pişerken en son 5-10 dakika fırın 150 dereceye düşürülüp biraz daha pişirilebilir. Bu şekilde kekin üzeri yanmadan içi iyice pişmiş olacaktır.
 9. Kek piştikten sonra kek fırından hemen çıkartılmamalıdır. Fırının kapağı aralanıp bu şekilde bir süre soğuması beklenmelidir. Sıcak fırından çıkan kek soğukla temas ettiği anda biraz da olsa sertleşip, sönebiliyor.
 10. Pişen kekin kalıptan çıkarılması için soğumasını beklemek gerekir. Sıcakken çıkartılmaya çalışılırsa kek parçalanabilir.
 11. Un eklenene kadar mikser kullanılabilir ancak un eklendikten sonra kesinlikle mikser kullanılmamalı bir tahta kaşık yardımıyla fazla çırpmadan karıştırılmalıdır.
 12. Keke konulacak meyve parçası, çerez, kuru üzüm gibi malzemelerin dibe çökmemeleri için kuru olmaları gerekir. Malzemeler ıslaksa una veya nişastaya bulayarak keke eklenmesi gerekir.
 13. Süt kullanılan kekler daha ıslak, yoğurt kullanılan kekler daha kuru ve sünger gibi olurlar. kakaolu kek, ıslak kek, browni gibi kekler yapılacaksa süt kullanılması daha uygun olur. kakao ve süt karışınca kekte çikolata tadı hakim olacaktır. bunun dışındaki sade keklerde yoğurt daha etkili sonuç sağlar.
 14. Keklerde rendelenmiş havuç, elma , çilek gibi malzemeler kullanılacaksa daha yayvan kalıplar kullanılması gerekir. bu tarz kekler yüksek kalıplarda pişirilirse üzerleri yanık ve içleri iyi pişmemiş kekler ortaya çıkıyor. pişme süreleri de çok uzuyor. diğer kekler her türlü yüksek ve derin kalıplarda yapılabilir.


5 yorum:

 1. oldukça güzel noktalar var.
  özellikle yumurta kokusunu giderme ve 13.maddedeki süt-yoğurt ayrımı müthiş çok beğendim.
  TEŞEKKÜRLER...

  YanıtlayınSil
 2. Çok teşekkür ediyorum, biraz annemden biraz çevreden edindiğim bilgilerden bir derlemeydi. Umarım faydalı olmuşumdur, sevgilerimle :))

  YanıtlayınSil
 3. İşime yarayacak harika bilgiler Sibel cim.Yoğurt süt ayrımına özellikle dikkat edicem bundan sonra.Ayrıca kelebekli servis tabağına bayılıyorum:) (Nurdan Özşimşek)

  YanıtlayınSil
 4. İşime yarayacak harika bilgiler Sibel cim.Yoğurt süt ayrımına özellikle dikkat edicem bundan sonra.Ayrıca çiçekli metal servis tabağına bayılıyorum:) (Nurdan Özşimşek)

  YanıtlayınSil
 5. Nurdancigim benim de en sevdigim, renklerıne bayılıyorum :)

  YanıtlayınSil

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlama biçimi adımından "Anonim Kullanıcı" yı seçerek yorumunuzu iletebilirsiniz, teşekkürler.

(Yorumlar isimsiz olarak kayda geçiyor, arzu ederseniz ekleyebilirsiniz)